Úvodní stránka  ČAESnews  Závody  Výsledky  Reprezentace  ČAR  Info  Kontakt 


Česká asociace extrémních sportů                             Závody ČAES 2007                                    ČAES je řádným členem ČSTV
PARTNEŘI ČAES a REPREZENTACE ČAES

HLAVNÍ PARTNEŘI ČAES
ALPINEPRO OpavaNet Nutrend Tilak
PARTNEŘI ČAES
Internet BillBoard OUVERTURE - salomon-run MERIDA BIKES HI-TEC SILVA


ADVENTURE RACE

2007

Prezentace reprezentačního týmu v Adventure Race - ALPINE PRO/NUTREND
Prezentace reprezentačního týmu v Adventure Race - TILAK/OpavaNetMistrovství světa       Světový pohár       Mistrovství Evropy a Evropský pohár      

Mistrovství Evropy v Adventure Race [POL/SK] - The North Face Adventure Trophy 2007

První den a noc     Druhý den a noc     Třetí den a noc    

1_disciplína-OB     2_disciplína-VHT_trek+jeskyňaření+OB     3_disciplína_MTB+lezení     4_disciplína-kajak+dvojkajak    
5_disciplína-MTB+lezení     6_disciplína-trek+lezení     7_disciplína-in-line     8_disciplína-MTB     9_disciplína-raft    
10_disciplína-MTB+lezení     cíl_závodu

ME_AR_07
400km - 4 dny a 3 nocí NON-STOP
1.5.2006 - 6.5.2006
Týmy 4-členné MIX (minimálně jedna žena).
Za český reprezentační tým bude závodit i Kamila Rajdlová - v současnosti nejlepší aktivní česká běžkyně na lyžích.
Ve středu začne Mistrovství Evropy v AR ve Vysokých Tatrách (polsko-slovenských).
Disciplíny: OB-30 km; vysokohorský trekking – 50 km; MTB – 220 km; kajak - 10km; in-line – 20 km; treking – 53 km; raft 8km
x-lezeckých vložených aktivit (jumarování, boulder, přemostění, lanové aktivity, lezení...).

ČESKÉ REPREZENTAČNÍ TÝMY
Český repre tým ALPINE PRO/NUTREND - Tomáš Vaněk, Petr Bloudek, Pavel Štryncl, Lucie Hrubá
Tým bude letos obhajovat loňské 3. místo a má za sebou referenci v 9. místě z MS a 2. místo z EP. Nováčci v týmu: Pavel Štryncl, Lucka Hrubá

Tilak/OpavaNet - Marek Navrátil, Tomáš Petreček, Libor Uher, Kamila Rajdlová
Kamila Rajdlová vyzkouší svůj první AR v týmu s ambicemi na medailové umístění.
Vítězný tým Evropského poháru v Adventure Race 2006 a Mistr ČR 2005 a 2006

HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team-Jan Kotyk, Petr Míl, Pavel Paloncý, Lucie Zrnová.

Kamila Rajdlová

© foto, autor: MAFA - MAFA-MICHAL SVÁČEK

Narozena 22. dubna 1978 v Liberci
V uplynulé sezoně dosáhla životních výsledků. Byla dvakrát desátá ve Světovém poháru, jedenáctá na mistrovství světa. Po odchodu Kateřiny Neumannové se před ní otevírá pozice ženské běžecké jedničky.
Závodí za Duklu Liberec, v Liberci také bydlí. Vlastní profesionální trenérskou licenci z FTVS v Praze. Letos se hlásí ke studiu Masarykovy univerzity Brno, obor regenerace a výživa ve sportu.
Má ráda čínskou kuchyni, vysokohorskou turistiku a za své nejlepší vlastnosti považuje vytrvalost a píli.
Na ME v AR absolvuje svůj první Adventure Race.CÍL ZÁVODU - MISTROVSTVÍ EVROPY V ADVENTURE RACE - The North Face Adventure Trophy 2007 - 400km
MÁME BRONZOVOU MEDAILI Z MISTROVSTVÍ EVROPY V ADVENTURE RACE
1.místo Salomon Navigator [POL] 55h21m
2.místo SPELEO SALOMON [POL] 58h46m
3. místo Salomon/NUTREND CZ AR team [CZE] - Tomáš Vaněk, Petr Bloudek, Pavel Štryncl, Lucie Hrubá - 61h33m
4. místo Tilak/OpavaNet [CZE] - Marek Navrátil, Tomáš Petreček, Libor Uher, Kamila Rajdlová - 63h27m
5. místo Durasport Pustolovec Rajd euroadventure.net [SLO] - 74h21m
6. místo Montrail Leppin [GER] - -----
7. místo ZHP NONSTOP ADVENTURE K.S. KANDAHAR [POL] - -----
8. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team [CZE] - Jan Kotyk, Petr Míl, Pavel Paloncý, Lucie Zrnová - -----
Za vynikající výsledek lze považovat 3. a 4. místa českých reprezentantů na letošním Mistrovství Evropy v Adventure Race.
GRATULUJEME.
Především výkony všech nováčků v českých týmech jsou obdivuhodné a příslibem k širší základně vrcholového AR sportu v ČR. Od Pavla Štryncla se očekávalo, že bude výborný a zvládl závod na jedničku. Od obou ženských částí týmů, na prvním AR, nezbývá než nad předvedeným výkonem smeknout. Lucka byla v cíli sice ráda, že ji kluci vzali na "pěkný výlet", ale bude muset závod ještě vstřebat, než se v ní obnoví nadšení pro další start. Kamila se předvedla fantasticky a její talent, fyzická kondice i psychická odolnost jsou pro AR příslibem. Zvládla skvěle i techncké disciplíny, odtahala si na zádech všechnu výbavu a dokonce byla třetí den skoro nejživějším prvkem týmu.

{3 DEN - 400km závodu}


Po nočním treku a in-line čeká závodníky poslední den a noc závodu. Žádný tým nespal ani druhou noc a podle vyjádření závodníků se spát nebude do konce závodu. Stíhací jízda o třetí místo českého týmu Tilak/OpavaNet přinesla velký souboj se Salomon/Nutrend. Boj o třetí místo mezi čekými týmy znamenal přiblížení se k druhému týmu Salomon Speleo. Nakonec o třetím místě rozhodly 2 havárie týmu Tilak/OpavaNet s automobily. Nejdříve skončil na kapotě VW Tomáš se zničenou vidlicí, přední brzdou a osmou. Horší bylo dvojité salto Marka přes audinu - 3 hodiny před cílem, když stáhli tým Salomon/Nutrend na 25 minut a zrovna se týmy míjely. Odneslo to nejen kolo, ale i pohmožděné rameno a další zhmožděniny. Další zničené kolo znamenalo nejen konec souboje o třetí místo, ale problém, jak opravit ohnuté přední kolo. Nakonec po něm Libor několikrát skočil a srovnal jej natolik, že se po odstranění brzdy dalo aspoň trochu otočit mezi vidlicí. Marek sice nemohl zdvihnout ruku, ale naštěstí bylo před závodníky jen posledních 30km na MTB bez technických disciplín.
10_disciplína-MTB 80km + lezení
Do druhé havárie probíhal velký souboj o třetí místo. Nakonec naše týmy dojely až v noci - bez spánku. Respektivě ne úplně. Před poslední kontrolou si Marek Navrátil v 1 hod. v noci najednou lehl na asfalt. Libor zalehl vedle něj a Kamila nevěděla, co se děje. Tomáš jen konstatoval: "jde se na 15 minut spát" - a tak se po třech dnech na čvrt hodinky vyspali a pokračovali v závodu.

9_disciplína-raft 10km
Raft - nejdříve si musely týmy raft postavit z libovolného množství pneumatik, desek a lýkových provazů. Nejlépe si během raftu poradily s nástrahami tratě závodníci Tilak/OpavaNet. Po úvodním trápení s pádlováním s deskami skočil Tomáš do vody (nejvíce byli ve střehu doprovodné bezpečnostní kakjaky - protože si mysleli že začíná mít fata morgánu) a doplaval ke břehu pro bidlo. Bidlováním urychlili jízdu a stáhli náskok 3. týmu.
1.místo Salomon Navigator [POL] 49h00m
2.místo SPELEO SALOMON [POL] 51h30m
3. místo Salomon/NUTREND CZ AR team 54h30m
4. místo Tilak/OpavaNet 55h00m

8_disciplína-MTB 10km
Přejezd k raftům byl jen příjemnou změnou zátěže pro nohy.
MTB - Salomon/Nutrend Petr s Pavlem (S/N) Lezení Double Kajak
Marek T/O Kamila T/O Tilak/OpavaNet Kamila T/O Marek T/O
in-line Tomáš s Luckou S/N Pavel s Tomášem S/N Petr S/N
Team Salomon/Nutrend Team Salomon/Nutrend Petr S/N Lucka S/N
Team Salomon/Nutrend Team Salomon/Nutrend Kamila T/O Team Tilak/OpavaNet
Team Tilak/OpavaNet 5 min. spánku, než bodu ostatní po jídle T/O Kamila T/O Team Tilak/OpavaNet
Team Tilak/OpavaNet Team Tilak/OpavaNet Team Tilak/OpavaNet Kamila T/O

Libor T/O Marek T/O cíl vítěz lezení
cíl Tilak/OpavaNet Marek T/O cíl Tilak/OpavaNet Kamila T/O
cíl Tilak/OpavaNet cíl Tilak/OpavaNet cíl Tilak/OpavaNet cíl Tilak/OpavaNet


{2 DEN - 300km závodu}


Po nočních mrazech se oteplilo a teplota vystoupala během dne na +7stupňů C. Po náročném VHT treku a nočním 30km orientačním běhu všechny týmy strávily v depu cca 1 hodinu. Během následujícího dne a a noci se závod prakticky může rozhodnout. Velkou roli bude hrát sutečnost, zda a které týmy budou spát.
6_disciplína-trek+lezení a 7. disciplína in-line celkem 60km
Technicky a nejasným řešením náročná etapa. Pořadatelé stanovili zvláštní řešení. Závodníci povinně musí mít in-line s sebou (další zátěž navíc). Cca 15 km je na in-line povinných. Je na rozhodnutí závodnícíků, které úseky trekingu pojedou na in-line a kde si in-line brusle ponesou. Před etapou některé týmy zvažují odjet podtstanou část treku na in-line, ale pravděpodobně jim to stav cest nedovolí. Každopádně bude zajímavé, jak si s takto postavenou tratí poradí.
5. Disciplína - 70km MTB+lezení
Příšerný profil - hnědé vrstevnice úvodního 20km stoupání se nedají ani spočítat. Vůle závodníků je obdivuhodná a bez velkého sebezapření by ani nohy v pedálech nebyly schopné točit. Lezení během MTB etapy nepřináší žádný odpočinek a je náročné na lezecké schopnosti i technickou dovednost všech lanových aktivit. Naše týmy si drží 3. a 4. místo. Večer a v noci přijíždějí do cíle etapy první 4 týmy a hned vyráží na trekong a in-line.
1.místo Salomon Navigator [POL] 33h00m
3. místo Salomon/NUTREND 37h30m
4. místo Tilak/OpavaNet 39h15m

4. Disciplína - kajaky (single i double) 10 km
Nic příjemného nečekalo na závodníky na kajacích. Zima, ledová voda a zákaz vystoupit na břeh znamenal komplikace v případě, že se závodníci "udělali". Přesto jsou kajaky příjemnou změnou zátěže organizmu.
Slanění Petr s Pavlem (S/N) MTB Kajak
Tomáš - vždy s úsměvem (S/N) lezecké aktivity lezecké aktivity lezecké aktivity lezecké aktivity s kolem
Kajak Kajak

3. Disciplína - MTB 75 km a lezení
Žádný z prvních týmů neuvažuje, že by po první probdělé a odzávoděné noci spal. Automaticky se doplní jídlo a tekutiny, připraví se všechny věci na následující den a noc, přebalí se batohy a povinná výbava a někde mezi tím se snaží organizmus zregenerovat a aspon trochu se zahřát - ráno jsou stále mínus 2 stupně C.
Naše reprezentační týmy bojují po skvělém začátku s polskými profesionály o medaile. Lépe si vede na 3. místě Salomon/Nutrend za kterými si 4. místo drží výborným výkonem Tilak/OpavaNet. Především výkon nováčků - Pavla Štryncla a obou holek je excelentní a překvapující. Na 75 km přejezdu ke kajakům zůstávají pořadí i rozdíly mezi týmy na prvních 5 místech stejné. Především fyzická náročnost i zima způsobují postupné odstoupení některých týmů.
1.místo Salomon Navigator [POL] 25h47m
3. místo Salomon/NUTREND 29h10m
4. místo Tilak/OpavaNet 31h05m
Start OB - Tilak/OpavaNet po OB - Salomon/Nutrend po OB - Tilak/OpavaNet


{1 DEN - 80km závodu}
START
V noci mrzlo -5 st. C. Na startu ST 2.5.2007 v 10hod. byly 4 stupně a studený vítr. Jasné počasí umožnilo závodníkům na startu pozorovat panorama Tater s vědomím, že za 3 hodiny budou ve výšce 2122m.n.m. v ledu a sněhu.
nejlepších dvacet týmů Evropy z české republiky, polska, chorvatska, slovinska, německa, rumunska, holandska, finska, estonska bude soutěžit o tituly.
2. Disciplína - Vysokohorský treking 50 km + jeskyňaření a 23km OB
Závodníci 2x z relativní nížiny 800 m.n.m. vystoupali do 2100 m.n.m. k tomu museli během VHT najít v jeskyni 3 kontrolní stanoviště a absolvovat mnohé úseky na nebezpečných ledových plotnách s povinnými mačkami a cepíny, které se s další povinnou výbavou pronesly. Z velehor se závodníci za tmy plynule přesunuli na orientační běh v délce 23 km. vzdušnou čarou - naběhali ovšem mnohem více.
Ráno jsou všechny naše české reprezentační týmy v depu a především Salomon/Nutrend a Tilak/OpavaNet bojují o medaile.


1.místo Salomon Navigator [POL] 17h35m
3. místo Salomon/NUTREND 20h30m
4. místo Tilak/OpavaNet 22h18m
8. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team 24h00m

Tatry a VHT Tomáš s Pavlem (S/N) Lucka (S/N) Marek (T/O)

Petr (S/N) Libor a Tomáš (T/O) Kamila (T/O) Tatry a VHT
Po VHT

1. Disciplína - Orientační běh 5 km
Rychlý závod - z 80% parkový OB. První polský Salamon Navigator (považovaný se SPELEO za favorita závodu) za 0h29m. Hned za prvními poláky ve 3 minutách naše týmy:
2. místo Tilak/OpavaNet 0h30m
5. místo Salomon/NUTREND 0h32m
6. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team 0h32m
Start OB - Tilak/OpavaNet po OB - Salomon/Nutrend po OB - Tilak/OpavaNet


Světový pohár v zimním Adventure Race POLSKO - 2007

První den a noc     Druhý den a noc     Třetí den a noc     Čtvrtý den a noc     Pátý den a noc    

1_disciplína-OB     2_disciplína-VH_trek     3_disciplína-běžky     4_disciplína-VH_trek     5_disciplína-MTB    
6_disciplína-VH_trek     7_disciplína-MTB     8_disciplína-běžky     9_disciplína-MTB    
10_disciplína-VH_trek+OB+lezení     11_disciplína-MTB     cíl_závodu

BWC2007
450km - 5 dní a nocí NON-STOP
25.2.2006 - 4.3.2006
Týmy 4-členné MIX (minimálně jedna žena)
V pondělí 26.2.07 odstartoval jediný zimní AR a jeden z nejtěžších závodů na světě. V polských Krkonoších proběhne závod na 5 dní, 5 nocí a 450km prověří schopnosti týmů. 12 lezeckých vložených aktivit (jumarování, boulder, přemostění, lanové aktivity, lezení...). Mimo jiné - pořadatelé opět zařadili brodění podzemím a závodníci budou muset v mrazech a mokrých věcech dojet desítky km na kolech do depa.
OB-5 km; vysokohorský trekking – 49 km; běžky – 30 km; vysokohorský trekking – 38 km; MTB – 105 km; vysokohorský trekking – 26 km; MTB – 65 km; běžky/vysokohorský trekking – 35 km; MTB – 43 km; vysokohorský trekking – 18 km; MTB – 17 km
Český repre tým Salomon/NUTREND - Tomáš Vaněk, Petr Bloudek, Libor Kříž, Lucie Zrnová bude letos obhajovat loňské 3. místo a má za sebou referenci v 9. místě z MS a 2. místo z EP. Pro zranění Jitky Černé je v týmu nová závodnice Lucka Zrnová

Salomon/NUTREND

Salomon/NUTREND
Tilak/OpavaNet - Marek Navrátil, Tomáš Petreček, Libor Uher, Zuzka Kroutilová
Vítěz Evropského poháru v Adventure Race 2006 a Mistr ČR 2005 a 2006.

Tilak/OpavaNet

Tilak/OpavaNet
Quatro/Author - Filip Hebelka, Ondřej Bloudek, Vít Balej, Milada Činčerová.
Český repre tým se zkušenostmi z MS, SP a EP v Adventrure Race
HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team - Jan Kotyk, Petr Míl, Pavel Paloncý, Karolina Bendová.
V roce 2006 skončil tým v zimním SP na skvělém 5. místě

Quatro/Author

HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team

Všichni soutěží o přímý postup na MS v Adventure Race do Skotska. Kromě českých závodníků je přihlášena celá světová špička zimních AR: Finové, Poláci, Francouzi, Estonci, Dánové, Ukrajinci, Rusové, Američané, Kanaďané, Litevci ...
A co lze mimo oficiální tiskové zprávy na zimním Adventure Race prožít si můžete přečíst v zde - formát word winzip: Zazitky z AR BWC - WORD - WinZIP

CÍL ZÁVODU - ZIMNÍ SVĚTOVÝ POHÁR ADVENTURE ARCE - BERGSON WINTER CHALLENGE - 450km
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 84h05m
2. místo SALOMON NAVIGATOR [POL] 87h30m
3. místo Salomon Adventure Team [POL] 97h00m
6. místo Quatro/Author [CZE] - Filip Hebelka, Ondřej Bloudek, Vít Balej, Milada Činčerová - 107h05m
10. místo Tilak/OpavaNet [CZE] - Marek Navrátil, Tomáš Petreček, Libor Uher, Zuzka Kroutilová - -----
13. místo Salomon/NUTREND [CZE] - Tomáš Vaněk, Petr Bloudek, Libor Kříž, Lucie Zrnová - -----
21. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team [CZE] - Jan Kotyk, Petr Míl, Pavel Paloncý, Karolina Bendová - -----
Vynikajícím způsobem se připravily polské týmy na letošní SP. Ani vicemistři světa z Finska, ani naše týmy nebo výborní Estonci je neporazili.
Skvěle zabojoval tým Quatro/Author [CZE] a svým 6. místem potvrdil českou pozici ve světové špičce Adventrure Race.
SPELEO SALOMON v cíli SPELEO SALOMON v cíli


DEN 5 - PÁTEK
Prokletí letošního BERGSONA se naplňuje - Tilak/OpavaNet musí ze závodu odstoupit. Nedostatkem spánku a zimou oslabený organizmus kapitána týmu Marka Navrátila dostává vysokou horečku, zánět průdušek...
Po 4 dnech/nocích musejí ze závodu odstoupit. S vysokou horečkou by do cíle nedojel. Pro tým to znamená konec závodu.

Poslední český tým v závodu Quatro/Author bojuje s vícemistry světa o 5.místo
Před půlnocí po 5 dnech a 4 nocích dorazili ve sprinterském tempu na 6. místě Quatro/Author za 107h05m
Jen těsně prohráli boj o 5. místo, ale 6. místo uhájili s náskokem 5 minut! Přestože závod trval 5 dní NON-STOP boj o umístění museli závodníci realizovat až do konce. Rozdíly 5.minut vypovídájí o skutečnosti, že závod Adventure Race končí až v cíli. GRATULUJEME našemu týmu k dokončení nejtěžšího zimního AR na světě.
Quatro/Author Quatro/Author - i mapování a navigace
je někdy týmová práce
vylézt na můste po 70 hod.
v mrazivém lijáku a dešti není nic příjemného
musí se nahoru ale i dolů se musí dávat pozor
štoly jumarování přemostění s kolem v noci
Quatro/Author - Ondra a Filip Quatro/Author - celý tým je dole z můstku
přemostění Quatro/Author - Víťa toho má dost, ale musí bojovat
na prehradě se tvrdě bojuje o umístění na prehradě - po 50 hod. je překonávání až 3m stupňů makačka
na prehradě z prehrady dolů


DEN 4 - ČTVRTEK
Zpravodajství začínáme špatnou zprávou. Libor Kříž měl v noci těžké zranění bérce spojené s obnovením svého staršího úrazu. Čekáme na zprávu z nemocnice - prioritou je, aby byla noha plně funkční pro další sport a doufáme, že nedojde k trvalým následkům. Pro tým Salomon/NUTREND to znamená odstoupení ze závodu z výborné 6. pozice po absolvování více než poloviny závodu.
Český tým Tilak/OpavaNet nespal 60 hodin (téměř 3dny a noci)! a z důvodu souboje o 4. místo zkrátil první spánek na minimum. Doufejme, že to přežijí ve zdraví.
Quatro/Author bojují s finskými reprezentanty (vícemistry světa) o 6. místo


Během prvních tří dnů a nocí závodníci absolvovali: OB-5 km; vysokohorský trekking – 49 km; běžky – 30 km; vysokohorský trekking – 38 km, MTB – 105 km; vysokohorský trekking – 26 km; MTB – 65 km; běžky/vysokohorský trekking – 35 km a 6 lezeckých disciplíny a průzkum zatopených štol.
V závodě je čeká MTB – 43 km; vysokohorský trekking – 18 km; MTB – 17 km a 5 lezeckých disciplín
Ze závodu pro zranění odstoupili (HI-TEC/INTERNET BILLBOARD [CZE] krvácející kašel; WSOP GLIWICE [POL]; MONTRAIL LEPPIN [GER]; TSL OUTDOOR-LA CLUSAZ [FRA] zánět šlach; TEAM NORTH AMERICA [USA] zranění při lezecké disciplíně) MOUNTAIN LOGHOME ADVENTURERS [EST] ; LAFUMA - SPORT2000 - ENDURANCE MAG [FRA]; Salomon/NUTREND [CZE] - zranění bérce; ELITE [LIT] - těžké zranění po pádu z kola.

11. Disciplína - MTB – 17 km
Na trati čeká závodníky poslední lezeská disciplína
Je pět minut po půlnoci a polský SPELEO SALOMON dojel do cíle. Fantastický výkon - sázka na sprinterské tempo jim vyšla a přestože mají všichni různá zranění - jsou v cíli při průměru nad 5km/h. GRATULUJEME.
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 84h05m
2. místo SALOMON NAVIGATOR [POL] 87h30m
Lezení Libor (Tilak/OpavaNet)
10. Disciplína - vysokohorský trekking – 18 km
Orientačně skalnaté lokality, kde čakají závodníky OB a 4 lezeské disciplíny
A takovouto mapu dostanou závodníci k dispozici pro horský OB a 4 lezeské disciplíny.
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 74h32m
2. místo SALOMON NAVIGATOR [POL] 77h08m
6. místo Quatro/Author 93h47m


9. Disciplína - MTB – 43 km
Jedná se o přesun do orientačně skalnaté lokality, kde čakají závodníky OB a 4 lezeské disciplíny
Polské Salomon týmy si udržují několikahodinový náskok a přes únavu vypadá, že poslední den a noc už zvládnou. 1. místo SPELEO SALOMON [POL] 70h35m
7. místo Quatro/Author 76h19m


DEN 3 - STŘEDA
Během prvních dvou dnů a nocí závodníci absolvovali: OB-5 km; vysokohorský trekking – 49 km; běžky – 30 km; vysokohorský trekking – 38 km, MTB – 105 km; a 4 lezecké disciplíny a průzkum zatopených štol.
V závodě je čeká vysokohorský trekking – 26 km; MTB – 65 km; běžky/vysokohorský trekking – 35 km; MTB – 43 km; vysokohorský trekking – 18 km; MTB – 17 km a7 lezeckých disciplín
Ze závodu pro zranění odstoupili (HI-TEC/INTERNET BILLBOARD [CZE] krvácející kašel; WSOP GLIWICE [POL]; MONTRAIL LEPPIN [GER]; TSL OUTDOOR-LA CLUSAZ [FRA] zánět šlach; TEAM NORTH AMERICA [USA] zranění při lezecké disciplíně) MOUNTAIN LOGHOME ADVENTURERS [EST] ; LAFUMA - SPORT2000 - ENDURANCE MAG [FRA]; Salomon/NUTREND [CZE] - zranění bérce; ELITE [LIT] - těžké zranění po pádu z kola.

8. Disciplína - běžky/vysokohorský trekking – 35 km
Je na rozhodnutí závodníků, zda absolvují etapu na běžkách nebo se sněžnicema.
Ve vyšších polohách je čerstvých 30cm sněhu, ale část trati musejí týmy dojít po suchu. Těžké rozhodování, s běžkama se špatně běží p cestách bez sněhu a tam, kde nejsou stopy (50% tratě) nejsou vhodné. Sněžnice nejsou tak rychlé jako běžky, ale na Sněžku se na nich dá vyjít pohodlněji.!
{PK 40: Śnieżka, szczyt (obserwatorium meteorologiczne) - 334 km závodu, 1602 m.n.m.}
První polský tým SPELEO Salomon dorazil na sněžku za 66hodin závodu. Fouká 90-100km v hodině - vichřice. Na observatoř musí závodníci lézt po čtyřech a přidržovat se sloupků zábradlí. ženská členka týmu Agi Zych se proti větru nemůže prosadit. Při pádu ji vítr dokonce smýká po zemi. Staršné počasí. Sportovci jsou velmi unaveni, ale odhodláni dotáhnout závod k vítězství. Přesto si dávají 30 minut odpočinku a regenerace.
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 66h05m
Prokletí letošního BERGSONA se naplňuje - Tilak/OpavaNet musí ze závodu odstoupit. Nedostatkem spánku a zimou oslabený organizmus kapitána týmu Marka Navrátila dostává vysokou horečku, zánět průdušek...
Po 4 dnech/nocích musejí ze závodu odstoupit. S vysokou horečkou by do cíle nedojel. Pro tým to znamená konec závodu.


{PK 36: Karpacz, skokanský můstek výstup a slanění - 314 km závodu, 760 m.n.m.}
Aby neměl čeký tým smůly dost - Estonci dorazili ke skokanskému můstku o 3 minuty dříve a hned je z toho nezapočítávaná 30 min. čekačka a samozřejmě prochladnutí, časová ztráta...
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 58h20m
4. místo ISC ADVENTURE TEAM [EST] 72h7m
5. místo Tilak/OpavaNet 72h10m
7. místo Quatro/Author 76h19m

7. Disciplína - MTB – 65 km
1x lezecké aktivity - slaňování!
Přemostění údolí dá po 50 hodinách závodu zabrat Slanění přehrady

{PK 37: Karpacz, Hotel Admiral, depo - 318 km závodu, 500 m n.m}
Celá trať MTB je velmi náročná. Na sněhu, bahně a hlavně postavená tak, že se hodně přenáší, mnoho defektů... což komplikuje závodníkům absolvování. Je to smůla, protože oba naše týmy v závodě mají MTB jako svou silnou disciplínu. Snad největší souboj na trati svádějí o 4. místo Estonci (ISC Adventure Team) a náš Tilak/OpavaNet. Vyměnili si pořadí během závodu již asi 12x. Ve 4hod. 30 min. sice dorazili Estonci na 4. místě, ale naši závodníci vyrazili na trať běžek před nimi.

Český tým Tilak/OpavaNet nespal 60 hodin (téměř 3dny a noci)! a z důvodu souboje o 4. místo zkrátil první spánek na minimum. Doufejme, že to přežijí ve zdraví.

První polský tým SPELEO Salomon dorazil v 1 hodinu v noci do depa v hotelu Admiral. Vynikající sportovní výkon.
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 58h52m
4. místo ISC ADVENTURE TEAM [EST] 72h46m
5. místo Tilak/OpavaNet 73h0m
7. místo Quatro/Author 76h57m
O půl deváté je hlášeno další těžké zranění - Litevský tým ELITA žádá o sanitku na MTB - po pádu z kola se zranila jejich závodnice.

6. Disciplína - vysokohorský trekking – 26 km
První týmy vyrazily po cca 2 dnech a 2 nocích na další trek.
{PK 27: Zapora Pilchowice - 230 km závodu, 340 m n.m}
Lezecké aktivity - velmi náročné !
Závodníci musejí vylézt schody/stupně 2. nejvyšší přehrady v Polsku. Každý ze schodů má 2m výšku a pořád přes ně teče voda!
Tak se opět dostanou závodníci do "ledové sprchy". Následuje ale skvělé slanění přehrady, což je zážitek.
Přehrada Pilchowice

Naše týmy
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 46h30m - 40min. na přehradě
5. místo Tilak/OpavaNet 53h20m - 38min. na přehradě
6. místo Salomon/NUTREND 54h11m - zranění na přehradě !!!
7. místo Quatro/Author 54h58m - 1hod. 7min. na přehradě
Obrovská smůla postihla Křižáka (Libora Kříže z týmu Salomon/NUTREND). Při nočních lezeckých aktivitách se zranil a obnovil si válečné zranění bérce. Všichni doufáme, že zranění nebude příliš dluhodobého charakteru. Pro tým to znamená konec závodu.

{PK 31: Schronisko PTSM Maciejówka (253 km, 360 m n.m}
Cíl treku. Na čele jsou vynikající tři polské Salomon týmy. Estonci se od přehrady vzdálili našemu týmu a jsou na 4. místě.
Uvidíme, zda je na MTB české týmy stáhnou. V soutěži zůstávají již jen 2 české týmy a vedou si výborně.
Naše týmy
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 50h55m
4. místo ISC ADVENTURE TEAM [EST] 60h35m
5. místo Tilak/OpavaNet 60h54m
6. místo Quatro/Author 63h21m
67. místo OMJAKON SWEATERS [FIN] 63h33m


DEN 2 - ÚTERÝ
Během prvního dne závodníci absolvovali: OB-5 km; vysokohorský trekking – 49 km; běžky – 30 km; vysokohorský trekking – 38 km a 2 lezecké disciplíny.
V závodě je čeká MTB – 105 km; vysokohorský trekking – 26 km; MTB – 65 km; běžky/vysokohorský trekking – 35 km; MTB – 43 km; vysokohorský trekking – 18 km; MTB – 17 km; 9 lezeckých disciplín a jeden průzkum zatopených štol.
Ze závodu pro zranění odstoupili (HI-TEC/INTERNET BILLBOARD [CZE] krvácející kašel; WSOP GLIWICE [POL]; MONTRAIL LEPPIN [GER]; TSL OUTDOOR-LA CLUSAZ [FRA] zánět šlach; TEAM NORTH AMERICA [USA] zranění při lezecké disciplíně).
{PK 17: Karpacz, Hotel Admiral, depo - 122 km závodu, 500 m n.m.} - cíl treku
Druhý den závodu už registruje 4 hodiny, když doběhl z treku vedoucí SPELEO SALOMON [POL] - Piotrek Hercog má rozedranou patu do krve. je evidentní, že SPELEO tým vsadil na taktiku rychlé varianty - nespat, v depech se nezdržovat-neregenerovat a snažit se vydržet takto postupovat cele 4 dny. Uvidíme, jestli jim to vydrží. Postupně do depa dorazily i další týmy, včetně našich Salomon/NUTREND; Tilak/OpavaNet; Quatro/Author.. Rozhodující je nyní zvolená taktika, ale všechny ostatní přední týmy se rozhodly dát v rámci možností do pořádku. Puchýře a rozmočené nohy jsou to nejmenší, co se řeší. Velmi důležité je co nejdříve se převléci do suchého a správného vybavení na MTB, najíst se (polský SALOMON ADVENTURE TEAM si objednává 4x velkou pizzu na pokoj 120), zahřát a případně na 20 minut zdřímnout.
Ne všechny týmy vypadají v pořádku. Unaveni jsou samozřejmě všichni, ale rozdíl je v náladě u týmu. Naši závodníci již mají dost zkušeností, aby věděli že závod teprve začíná a jsou v pohodě. Velmi zkušení Salomon/NUTREND i Quatro/Author volí delší pobyt s cílem regenerovat. Jak popisují polské média:"Niezwykle sympatyczni Czesi z zespołu Salomon/Nutrend(11) wyruszając z bazy byli jakby nieco "nieprzytomni", ale znając ich poczynania z innych imprez wiemy, że dadzą sobie radę."
Tilak/OpavaNet zkracují pobyt v depu na minimum a jako jediní se SPELEO/Salomon se v depu vlastně jen otočili. Uvidíme jestli se jm tato taktika vyplatí. Estonci dokonce tak zmatkují, že v depu zapomenou batoh s povinnou výbavou a musejí se pro něj vracet.
Jako jeden z podstatných zlomů závodu bude průzkum zatopených štol. Není nic příjemného, že se v -2stC brodíte 20 minut zatopenými štolami a v mokré obuvi i oblečení musíte odjet dalších km na kole v mrazu. Pořadatelé zařadili tuto "oblíbenou" vloženou disciplínu hned na začátek MTB 105km závodu.
MTB - na sněhu MTB - na sněhu a v noci velmi náročná disciplína

Naše týmy po treku
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 28h12m - 54min. v depu
5. místo Salomon/NUTREND 31h48 - 2h43min. v depu
6. místo Tilak/OpavaNet 32h21m - 1h17min. v depu
8. místo Quatro/Author 33h50m - 3h16min. v depu


5. Disciplína - MTB – 105 km se 2 lezeckými disciplínami a průzkumem štol
{PK 18: Kowary, sztolnie - 133 km závodu, 600 m n.m}
Tilak/OpavaNet se dostal na 4. místo před estonce a zůstává v kontaktu se všemi polskými SALOMON týmy. Do první desítky se propracovávají Rusové a zůstavíjí zde také Finové a Dánové. Velkým překvapením je prozatím až 14 místo francouzského týmu LAFUMA, jednoho z favoritů.
Průzkum štol
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 29h52m - 20min. ve štolách
4. místo Tilak/OpavaNet 34h44m - 20min. ve štolách
5. místo Salomon/NUTREND 35h38 - 22min. ve štolách
7. místo Quatro/Author 38h9m - 18min. ve štolách
Samozřejmě ze štol vylézají týmy za tmy a čeká je noční etapa na MTB.

{PK 22: Kolorowe Jeziorka - 162 km závodu, 580 m n.m}
Lanové centrum - lezení, přemostění, jumary, slanění, lezecké aktivity
Naši reprezentanti si zatím vedou výborně. S Estonci bojují o 4. místo. První tři příčky prozatím drží týmy SALOMON z Polska, ale především první SPELEO také budou muset chvíli spát. Každopádně v cca časové polovině závodu si vedou polské týmy výborně. Za našimi raprezentanty zůstávají výborní Finové, Rusové, Dánové a Francouzi. 1. místo SPELEO SALOMON [POL] 35h18m - 1h57m v lanovém centru
5. místo Tilak/OpavaNet 43h15m - 2h35m v lanovém centru
6. místo Salomon/NUTREND 43h41 - 2h56m v lanovém centru
7. místo Quatro/Author 45h5m - 2h24m v lanovém centru
Jumarování - fyzicky i technicky náročná aktivita Jumarování - fyzicky i technicky náročná aktivita


{PK 26: Schronisko PTSM Maciejówka - 227 km závodu, 360 m n.m}
Konec MTB 105km dlouhé etapy. První SPELEO Salomon spal 1h40m a na trek vyráží v čase 45h52m. České týmy bojují s estonci a udržují si přední umístění:
4. místo Tilak/OpavaNet 51h47m
6. místo Salomon/NUTREND 52h22m
7. místo Quatro/Author 53h15m


DEN 1 - PONDĚLÍ
Start 12:00 hod. Teplota -4st.C slunečno - vrcholy hor a hřebeny mraky, vítr, mlha, postupně se zatahuje, přichází déšť, sníh, mokro, silný vítr 60 - 90km/h a místy nulová viditelnost
Během prvního dne a první noci závodníci absolvovali Orientační běh - 5km, vysokohorský trek 49km, běžky 30km, vysokohorský trek 38km. Při každém treku museli vystoupat na Sněžku. Prognózy se naplňují: počasí je mnohem horšínež kdyby byl mráz. Mokrý těžký sníh, nepřetržitý déšť nebo mokrý sníh, vítr, teploty od +1stC do -10stC, mlha, vlezlý mokrý chlad. Největší nebezpečí představují ohrožené nohy. Všechny týmy vsadily na "lehkou" variantu bez sněžnic a první treky absolvovaly bez sněžnic jen v nízké sportovní obuvi. Rychlost a nižší zátěž je vykoupena ohrožením zánětem šlach, tvorbou puchýřů a zničením nohou hned první den závodu.

4. Disciplína - vysokohorský trekking – 38 km
Počasí se horší a hřebeny budou pravděpodobně náročné větrem, deštěm se sněhem a zimou. Na hřebenech napadlo 20 cm mokrého sněhu a fouká 70km/h. V údolí prší se sněhem.
{PK 13: Schronisko górskie Szrenica - 90 km závodu, 1362 m n.p.m}
Poprvé se český tým dostává mezi první tři, ale než se dostanou do cíle treku musejí týmy ještě podruhé vystoupat na Sněžku a absolvovat lezeckou disciplínu. Naše týmy
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 17h13m
2. místo SALOMON NAVIGATOR [POL] 18h04m
3. místo Salomon/NUTREND 19h13
6. místo Quatro/Author 19h58m
7. místo Tilak/OpavaNet 21h02m

{PK 15: Szwedzkie Skały, skały - 103 km závodu, 860 m n.p.m}
Na PK 15 čeká závodníky druhá speciální disciplína - lezení, jumary, slaňování.
Slaňování - příjemnější část disciplíny Jumarování - fyzicky i technicky náročná aktivita
Lezeckou disciplínu zvládli naši Salomon/NUTREND ve druhém nejlepším čase. Tilak/OpavaNet se posunul na 6. místo. Quatro/Author zůstávají v kontaktu na 8. místě. Naše týmy
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 23h40m
5. místo Salomon/NUTREND 26h02
6. místo Tilak/OpavaNet 27h05m
8. místo Quatro/Author 28h07m

{PK 16: Śnieżka, szczyt, obserwatorium meteorologiczne - 113 km závodu, 1602 m n.p.m}
Podruhé na Sněžce. Na týmech je znát únava a objevují se první problémy z téměř 24h pohybu ve vodě (mokré boty, mokrý sníh, prší a sněží mokrý sníh.). Puchýře a náběh zánětů šlach závodníky nemine. Náš tým Salomon/NUTREND si udělal na Sněžce regenerační pauzu k ošetření nohou. pořadí se nemění a kolem 16 hod. se očekává doběhnutí prvního týmu, který bude mít za sebou první 1/4 závodu (122km).
Na Sněžce Na Sněžce
Naše týmy na Sněžce
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 26h24m
5. místo Salomon/NUTREND 29h11
6. místo Tilak/OpavaNet 30h18m
8. místo Quatro/Author 31h14m

{PK 17: Karpacz, Hotel Admiral, depo - 122 km závodu, 500 m n.m.} - cíl treku
Po 16. hodině doběhl z treku vedoucí SPELEO SALOMON [POL] - Piotrek Hercog má rozedranou patu do krve. je evidentní, že SPELEO tým vsadil na taktiku rychlé varianty - nespat, v depech se nezdržovat-neregenerovat a snažit se vydržet takto postupovat cele 4 dny. Uvidíme, jestli jim to vydrží. Postupně do depa dorazily i další týmy, včetně našich Salomon/NUTREND; Tilak/OpavaNet; Quatro/Author.. Rozhodující je nyní zvolená taktika, ale všechny osttaní přední týmy se rozhodly dát v rámci možností do pořádku. Puchýře a rozmočené nohy jsou tp nejmenší, co se řeší. velmi důležité je co nejdříve se převléci do suchého a správného vybavení na MTB, najíst se (polský SALOMON ADVENTURE TEAM si objednává 4x velkou pizzu na pokoj 120), zahřát a případně na 20 minut zdřímnout.
Ne všechny týmy vypadají v pořádku. Unaveni jsou samozřejmě všichni, ale rozdíl je v náladě u týmu. Naši závodníci již mají dost zkušeností, aby věděli že závod teprve začíná a jsou v pohodě. Velmi zkušení Salomon/NUTREND i Quatro/Author volí delší pobyt s cílem regenerovat. Tilak/OpavaNet zkracují pobyt v depu na minimum a jako jediní se SPELEO/Salomon se v depu vlastně jen otočili.
Estonci dokonce tak zmatkují, že v depu zapomenou batoh s povinnou výbavou a musejí se pro něj vracet.
Jako jeden z podstatných zlomů závodu bude průzkum zatopených štol. Není nic příjemného, že se v -2stC brodíte 20 minut zatopenými štolami a v mokré obuvi i oblečení musíte odjet dalších km na kole v mrazu. Pořadatelé zařadili tuto "oblíbenou" vloženou disciplínu hned na začátek MTB 133km závodu.
Naše týmy po treku
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 28h12m - 54min. v depu
5. místo Salomon/NUTREND 31h48 - 2h43min. v depu
6. místo Tilak/OpavaNet 32h21m - 1h17min. v depu
8. místo Quatro/Author 33h50m - 3h16min. v depu


3. Disciplína - běžky – 30 km
Polský SPELEO SALOMON i nadále vede a závodí s intenzitou sprinterskou. 30km na běžkách zvládli za 3,5 hod a to s plnou výbavou a 1/3 trati ve volném terénu bez upravených stop. V depu stráví 30 minut a vyrážejí zpět na hřebeny Krkonoš. Jsou 3 hod. 30 minut ráno a první část je opět v noci. Počasí je stále špatné prší se sněhem a je vlezlá vlhká zima - závodníci jsou pořád v mokru
Na čele závodu se pohybují všechny 3 SALOMON polské týmy, estonci, obhájci a druzí z MS - Finové, Dánové a naše tři reprezentační týmy, které si udržují kontakt. Ještě není ani první den/noc závodu, tak není o ničem rozhodnuto. {84km závodu}
1/3 trati vede mimo stopy outdoor terénem I v noci se bruslí stylově a naplno 1/3 trati vede mimo stopy outdoor terénem
běžky běžky běžky
Naše týmy
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 14h55m
4. místo Quatro/Author 16h25m
5. místo Salomon/NUTREND 16h35m
7. místo Tilak/OpavaNet 18h12m
13. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team - mimo klasifikaci pokračují ve třech.
V 7 ráno vyrazil poslední ze tří českých týmů Tilak/OpavaNet na trek.

2. Disciplína - vysokohorský trekking – 49 km
Přímo vražedné tempo nasadil polský SPELEO SALOMON. Na Sněžku vyběhli s batohy povinného vybavení za 1 hod. 50 minut s celkovým časem 2h 30 min.
Na Sněžce je mlha, mraky -5st.C, vítr. Během treku mají závodníci první dovednostní disciplínu:
Naše týmy na Sněžce - {17km závodu}
5. místo Salomon/NUTREND 2h50m
8. místo Quatro/Author 2h53m
13. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team 3h01m
14. místo Tilak/OpavaNet 3h02m
Agnieszka Zych ze SPELEO SALOMON má na Sněžce křeče, ale musí jít dál a rozběhat to. Honza Kotyk více kašle než dýchá a nevypadá to s ním dobře.
postup na Sněžku postup na Hrad

PK5 - průzkum hradu/zříceniny se dvěma kontrolami - Američané jsu z hradu tak uneseni, že zde chtějí zůstat celý závod (-;
{36km závodu}
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 5h43m
2. místo Lafum [FRA]
3. místo Fusion [DAN]
7. místo Quatro/Author 6h25m
7. místo Salomon/NUTREND 6h25m
10. místo Tilak/OpavaNet 6h3m
17. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team 7h0m
Honza Kotyk začíná vykašlávat krev - uvidíme jak si s tím poradí.

Cíl treku - první tým SPELEO SALOMON zvládl 50km s vloženou disciplínou za 8h30m.
{54km závodu}
1. místo SPELEO SALOMON [POL] 9h8m
8. místo Tilak/OpavaNet 10h34m
9. místo Quatro/Author 10h40m
10. místo Salomon/NUTREND 10h42m
16. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team 12h14m
Honza Kotyk začíná vykašlává krev, nemůže dýchat a odstupuje. je to smůla, protože především trek, běh a lezení byly doménou HI-TEC týmu a mohli v první části atakovat špici závodu. Ostatní české týmy se srovnaly před běžkami a vypadají relativně v pohodě. Silní na běžkách jsou Quatro/Author i Salomon/Nutrend, tak by se mohli posunout v pořadí. Na trať vyrážejí všichni s čelovkami a běžky absolvují v noci. Je -3st.C a fouká vítr, mokro, prší a padá vlezle studená a vlhká mlha .

1. Disciplína - Orientační běh 5 km
{36km závodu}
Rychlý závod. První polský SPELEO za 40 minut. naše týmy:
6. místo HI-TEC Internet BillBoard Outdoor Team 0h48m
10. místo Quatro/Author 0h51m
15. místo Salomon/NUTREND 0h54m
21. místo Tilak/OpavaNet 1h6m
Počáteční OB nic nerozhodeje. Mnozí z favoritů nejdou na laktát a šetří síly na mnohem náročnější disciplíny.
Před startem OB - Filip (07) Na Sněžce Na Sněžce
Start OBAdventure Race z pohledu závodníka - Zimní SP v Polských Krkonoších
Den -x
Nejdříve je nutno dát dohromady tým včetně minimálně jedné ženy a to tým, který není postaven na jen umělých základech výkonnosti, ale především na kamarádství a týmové spolupráci. Bez toho není možné závod AR vyhrát a někdy ani dokončit. Pro tým musí závodník-jednotlivec udělat téměř vše a zastavit jej při závodě může pouze destruktivní zranění neumožňující pohyb. Je-li tým sestaven, musí se sehnat silný sponzor, protože výbava (výstroj, výzbroj, materiální zabezpečení - pro běhy, treky, kajak, raft, in-line, MTB, OB, canyoning, lezení, běžky, skialpy, sněžnice, svítilny...), cestovné na závody, strava, ubytování... jednotlivce i týmu jde v řádech do statisíců Kč. Následně už zbývá jen trénovat a psychicky si v hlavě srovnat, že lze 6dní a nocí prakticky nespat a přežít v přírodě se dá téměř všechno.
Den -3
Obětovat dovolenou, sbalit všechen materiál - povinný i nepovinný pro jednotlivce a tým, jídlo, přesvědčit manželky/manžely; milenky/milence etc., že ten následující týden až čtrnáct dní si jedeme opravdu užít. Jen příprava výživy, rozdělení mezi tým, trvá hodinu - následující foto není reklamním studiovým snímkem, ale standardní předzávodním koloritem.

výživa

výživa
Den -2
Sobota
Od rána posbírat do auta s vozíkem postupně všechny 4 členy týmu, naložit 4xMTB kola, 4xběžky, 4xbedny 200l do dep, jídlo, výživu, pití, vosky, lezecký materiál s jumary... Kolem poledne přejezd hranic a navečer za tmy dojezd do centra závodu. Ubytovat se, vynést všechny věci na pokoj a začít se pomalu chystat na závod. Některé týmy (Salomon/Nutrend) již vaří těstoviny do připravených nádob, začíná kolektivní kontrola materiálu, sbírají se první informace, zjišťuje se aktuální počasí... Lehká večeře se sladkým a následně se do večera konzultuje nad plechovkou piva nebo minerálkou (doplnění tekutin) se spřátelenými týmy (Salomon/Nutrend ; Tilak/OpavaNet ; HI-TEC Internet BilllBoard a Quatro/Author) strategie nebo se jen s kamarády po dlouhé době probere pár sportovních záležitostí. Už nyní se rýsuje skutečnost, že nedostatek sněhu ovlivní závod do sprinterské polohy. Týmy se snaží většinou dostat do postele před 22 hodinou. Petr Blouďas vyhrožuje, že kdo ho vzbudí ráno před 10 hodinou bude mít problém. Vlastně už se "pracuje" jen s čelenkou, aby se nerušili členové týmu. kteří chtějí spát.

relax s čelovkou

vstávat
Den -1
Neděle
Od rána probíhá den prakticky vždy stejně. Nasnídat se, odprezentovat a začít chystat materiál na závody. Nejdříve kompletní příprava kol - někteří přezouvají pláště s hřebama na led a bahno, přichycení tahacích lan, povinných blikaček, seřízení, namazání, přidělání mapníků... Po kolech přicházejí na řadu sněžnice a mačky - zkontrolovat řemínky, uchycení, nastavení - domyslet v jakých botách absolvovat první trek - běh...

příprava

příprava

příprava

příprava

příprava

příprava
Pak se tým může rozdělit. Jedna dvojice připraví běžky - naparafinovat, seškrabat, vyleštit. Připravit vosky. Druhá dvojice připravuje jídlo cca 80 housek, uvařit těstoviny.

příprava jídla

příprava jídla
Křižák lakonicky komentuje připravené jídlo slovy: "Po třech dnech to stejně chytne plíseň, ale ta se odloupne a zbytek můžeš sníst. Je to jak u salámu, který ztrácí vodu, na povrchu plesniví, ale uvnitř se dá jíst."
Následuje oběd a focení týmů.

Salomon/NUTREND

Salomon/NUTREND

Tilak/Opavanet

Tilak/Opavanet

HI-TEC/internet BillBoard

Quatro/Author
Od 14 hod. do 15 hod. probíhá porada kapitánů týmů, kde dostanou finální instrukce.
Následuje kontrola povinného vybavení na kterou nastupují všichni závodníci:
nožík; píšťalka; zrcátko; čelovka s bateriemi; NRC folie; blikačka (bílá nebo červená); odpovídající zimní oblečení; spacák (libovolný, pro ST a 1 etapu); pas nebo op; 2 busoly; 8 ks chemických světel; mobilní telefon; Lékárnička; Lano (15 m x 5-7 mm); Kreditka; hotovost cca 200 zl.; Vazelína/mast; Bike; Přilba; Přední bílé světlo (může být čelovka); Zadní červená blikačka; Sada nářadí na MTB (1ks/tým); Pumpa (2ks/tým); Náhradní duše (4ks/tým); Tachometr (2ks/tým); Běžky; Běžkařské hole; Běžkařské boty; Box/vak 100l/osoba; Odpadkový pytel; Pojištění + zdravotní pojistka; sněžnice - podle počasí; mačky - podle počasí; Batoh; Trekkingové horské boty; Pokrývka hlavy + kukla; Zimní rukavice; Větru a voděodolná bunda; Polarové/vlněné dlouhé triko; Polarová/vlněná dlouhé halenka; Zimní spodky; Větru a voděodolné kalhoty; GPS; 2 páry ponožek navíc vlna/polypropylen; Camelbag; Mapníky na trekking 2ks/tým; Mapníky na LOB 2ks/tým; Zimní pláště na kolo; Sněžnice; Návleky na nohy; Lehké šusťáky; Teleskopické hůlky; Vyhřívací polštářky do bot a ruk.; Neoprénové návleky na bike; Neoprénové ponožky; Pedály s tvrdými košíky; Sluneční brýle; Slaňovací zařízení (osma, reverso…); Jistící zařízení (prusík, shunt); Stoupací zařízení (croll, poignee, basic) t-block zákazán; Smyce 60 cm 3ks/osoba; Zámková karabina 2ks/osoba; Karabina 2ks/osoba; Přilba; Sedák (odlehčený?); Slaňovací rukavice; 2 x obvaz (ne elastický, min 7 cm široký a 400 cm dlouhý); 2 x elastický obvaz (7 x 400 cm); 2 x nelepící gázu ke krytí ran, min 10x10 cm; 1 x balení tišících prostředků proti bolesti (min 10 ks); 1 x hřejivou mast (min 50 gr.); 1 x balení polštářkové náplasti (min 10 ks); 1 x nůžky; 1 x 50 ml desinfekce; 1 balení tablet proti horečce; Mapníky na MTB; Vosky a žehlička na běžky; Osvětlení na MTB; Pásky na uchycení materiálu (k sobě, k batohu atp.); Dvouvrstvé ponožky.

Týmy si pomalu začnou na podkladě instrukcí připravovat materiál, jídlo a oblečení do jednotlivých dep závodu, nezbytná je výměna baterek do všech světel (čelovka, blikačky, světla na kolo). Navigátor s minimálně jedním členem týmu začne studovat mapu a plánovat rozvrh závodu, předpoklady... Postupy si většinou předkreslí závodníci předem, ale vždy se jedná o hypotézu, kterou může příroda, počasí a terén změnit. Co se nemění jsou povinné stanoviště, kterými musí tým projít v určeném pořadí. Jen příprava map zabere 4 i více hodin.

Mapa 1 - nerozmazaně zveřejníme po startu kategorie SPEED

Mapa 2 - nerozmazaně zveřejníme po startu kategorie SPEED
Přidáme-li k tomu povinnou účast na slavnostním zahájení - stručné info pořadatelů, večeře, proslovy sponzorů a starostů, focení týmů pro novináře, promítání filmu z předchozích ročníků... - je do večera i noci co dělat. Nezanedbatelným se stávají rozhodnutí, jak absolvovat závod s ohledem na počasí. Např. stihne se trek dříve než přijde sněžení a vítr? Pokud ano, dá se odběhnout v lehké běžecké obuvi s občasným použitím maček na ledovcových pláních- vše s hrozbou prochladnutí šlach a zranění. Nebo přijde sněžení, vítr, závěje, boření se - pak se musí vzít sněžnice a těžká treková obuv. Co si vzít s sebou, bude-li v noci mráz s velkým větrem, musí se přepočítat skutečná zima. Třeba v úterý v noci bude vítr dosahovat až 90km/h, což je při teplotách kolem -10 st.C ve skutečnosti -25st.C

vztah větru a mrazu

předpověď počasí na první dny závodu

Krkonoše

Krkonoše
Plánuje se vývoj závodu a odhaduje se, co se dá stihnout během dne, co se bude absolvovat v noci... Zvlášť jumarování 50m vysokého skokanského můstku se slaněním bude v noci zábava. Jestli bude jeskyňaření ve dne nebo v noci a kolik kilometrů bude nutno absolvovat v jakých mrazech v mokrém oblečení... Celou dobu se již povinně doplňují tekutiny, cukry, želatina... Spát se jde kolem půlnoci s vědomím, že se hmatatelně přibližuje start.
Den 0
Pondělí
Vstává se poměrně brzy, kolem 7.00 hod. Po snídani se ještě musí dobalit věci do dep, převléci se do závodního a odsun na start, kde musí být závodníci už v 11 hodin. Focení pro novináře a představení týmů zabere celou hodinu a ve 12.00 hod. se startuje.
Závod sám o sobě je jiná kapitola, ale je nutné si uvědomit, že pro nás amatéry (učitel, obchodník, student, hasič, učitelka, lékař apod.) probíhá závod už 2 dny předem. Nejsme na tom se sponzory tak dobře, jako profesionálové z polského SPELEO/SALOMON týmu.
Podle předpokladů by mělo jít o nejrychlejší závod díky slabým sněhovým podmínkám. Sprint by měl zkrátit závod z 5 dnů a nocí až o 24 hodin. Tím se mezi favority zařazují především sprinter-specialisté se zkušenostma z X-serie krátkých závodů (Polský SPELEO, Estonci, Francouzi i Dánové). Uvidíme, jak se s netradičními podmínkami vypořádají české týmy, které jsou až na Honzu Kotyka (silné nachlazení) v pořádku.

profi tým SPELEO/SALOMON

© 1996-2007 Česká asociace extrémních sportů